Norbergs kommun noterar i oktober den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan december 2011.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Norbergs kommun med 4,9 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i oktober på 14,5 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under oktober månad rapporterade Norbergs kommun en total arbetslöshet på 7,2 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,7 procentenheter). Även i Västmanlands län sjunker arbetslösheten något.
Sett till antalet personer betyder det att 173 av 2 403 invånare i åldern 16 till 651 år i Norbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (19 färre än i oktober i fjol).

Norberg är inte den enda kommunen i Västmanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i sex av tio kommuner. Störst är minskningen i Fagersta, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Norberg hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Västmanlands län och nu växer klyftan (7,2 procent i kommunen, jämfört med 8,4 procent i hela länet). Surahammar har den lägsta arbetslösheten i länet (6,4 procent), medan Fagersta har den högsta (9,2 procent). För att Norberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Surahammar skulle 19 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i oktober jämfört med året innan (−0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 170 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,5 procent i Norberg under oktober månad, motsvarande 48 av 331 personer. Det är 4,9 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−19 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för nionde månaden i följd. Sedan januari har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 19,5 till 14,5 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan december 2011.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,3 procentenheter i Norberg. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−4,2 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Norberg om man jämför med andra kommuner i Västmanland. Skinnskatteberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsör har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,3 procentenheter). I oktober var 9,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 21 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med fem personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Norberg sjunkit åtta månader i följd (ner från 10,8 procent i februari till 9,7 procent nu).

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Norberg lägre än i Västmanland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 1,6 procentenheter.

Tabeller
| Norberg | Västmanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 7,2 % | −0,7 % ▼ | 8,4 % | −0,1 % ▼ | 6,8 % | −0,1 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 14,5 % | −4,9 % ▼ | 17,6 % | −1,2 % ▼ | 14,5 % | −0,8 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,7 % | −2,3 % ▼ | 11,3 % | −0,2 % ▼ | 7,8 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 6,7 % | −1,0 % ▼ |
| Fagersta | 9,2 % | −1,3 % ▼ |
| Hallstahammar | 7,0 % | −0,4 % ▼ |
| Kungsör | 8,6 % | −0,1 % ▼ |
| Köping | 8,8 % | −0,1 % ▼ |
| Norberg | 7,2 % | −0,7 % ▼ |
| Sala | 6,5 % | +0,4 % ▲ |
| Skinnskatteberg | 6,8 % | ±0,0 % ▸ |
| Surahammar | 6,4 % | +0,4 % ▲ |
| Västerås | 8,9 % | ±0,0 % ▸ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 15,6 % | −2,4 % ▼ |
| Fagersta | 21,6 % | −1,1 % ▼ |
| Hallstahammar | 15,1 % | −0,7 % ▼ |
| Kungsör | 23,0 % | −0,2 % ▼ |
| Köping | 18,0 % | −2,4 % ▼ |
| Norberg | 14,5 % | −4,9 % ▼ |
| Sala | 16,4 % | +0,9 % ▲ |
| Skinnskatteberg | 10,3 % | −3,1 % ▼ |
| Surahammar | 12,1 % | −0,2 % ▼ |
| Västerås | 17,8 % | −1,2 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 7,2 % | −1,1 % ▼ |
| Fagersta | 10,7 % | −3,6 % ▼ |
| Hallstahammar | 12,8 % | −0,7 % ▼ |
| Kungsör | 13,8 % | +1,5 % ▲ |
| Köping | 13,9 % | +0,4 % ▲ |
| Norberg | 9,7 % | −2,3 % ▼ |
| Sala | 10,5 % | +3,1 % ▲ |
| Skinnskatteberg | 13,2 % | −0,7 % ▼ |
| Surahammar | 10,7 % | +2,2 % ▲ |
| Västerås | 11,1 % | −0,5 % ▼ |
