Mellan augusti och oktober såldes 84 bostadsrätter i Strängnäs kommun. Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2022.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Strängnäs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 70 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 560 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Strängnäs kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 1 procent högre än för tre månader sedan. Även i hela Södermanland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på bostadsrätter i fyra av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Nyköping där priserna steg med 7 procent. I Oxelösund däremot sjönk priserna med 28 procent.
Priserna på villor minskar något
Villapriserna har gått ner i Strängnäs kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 3 procent.
Även i hela Södermanland sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 5 procent.

Priserna på villor sjunker i 93 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på villor i sex av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Eskilstuna där priserna sjönk med 9 procent. I Oxelösund däremot steg priserna med 2 procent.
Sammanlagt såldes 88 villor i Strängnäs kommun mellan augusti och oktober till ett genomsnittligt pris på 3,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 88 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 543 villor för i snitt 3,4 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus ökar kännbart
Priserna på fritidshus har gått upp i Strängnäs kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
Även i hela Södermanland ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 27 av landets kommuner, medan de stiger i 24 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på fritidshus i fyra av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Vingåker där priserna steg med 16 procent. I Nyköping däremot sjönk priserna med 5 procent.
Sammanlagt såldes 18 fritidshus i Strängnäs kommun mellan augusti och oktober till ett genomsnittligt pris på 2,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 22 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 89 fritidshus för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | −9 % ▼ | 139 | 3,3 miljoner |
| Flen | −3 % ▼ | 33 | 1,7 miljoner |
| Gnesta | 21 | 3,2 miljoner | |
| Katrineholm | −1 % ▼ | 49 | 2,6 miljoner |
| Nyköping | −2 % ▼ | 113 | 3,5 miljoner |
| Oxelösund | +2 % ▲ | 25 | 3,1 miljoner |
| Strängnäs | −3 % ▼ | 88 | 3,9 miljoner |
| Trosa | −4 % ▼ | 51 | 5,4 miljoner |
| Vingåker | 24 | 1,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | +5 % ▲ | 176 | 1,7 miljoner |
| Flen | 11 | 0,7 miljoner | |
| Gnesta | 12 | 1,8 miljoner | |
| Katrineholm | −8 % ▼ | 33 | 1,1 miljoner |
| Nyköping | +7 % ▲ | 178 | 1,4 miljoner |
| Oxelösund | −28 % ▼ | 34 | 0,5 miljoner |
| Strängnäs | +1 % ▲ | 84 | 1,9 miljoner |
| Trosa | +2 % ▲ | 30 | 2,9 miljoner |
| Vingåker | 2 | 0,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | ±0 % ▸ | 8 | 1,8 miljoner |
| Flen | ±0 % ▸ | 20 | 1,9 miljoner |
| Gnesta | +3 % ▲ | 13 | 2,4 miljoner |
| Katrineholm | +2 % ▲ | 7 | 1,6 miljoner |
| Nyköping | −5 % ▼ | 10 | 2,1 miljoner |
| Oxelösund | 0 | ||
| Strängnäs | +4 % ▲ | 18 | 2,6 miljoner |
| Trosa | 4 | 3,6 miljoner | |
| Vingåker | +16 % ▲ | 9 | 2,5 miljoner |
