Ett av fem tåg i Dalarna var sent i oktober

Dalarnas län Järnväg
Tåg vid perrong på Borlänge station
Leo Wallentin, Newsworthy

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Dalarnas län förra månaden.

Av omkring 2 800 tåg som passerade någon av stationerna i Dalarnas län i oktober var 624 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 22 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

22 procent kan jämföras med 32 procent månaden innan, och 21 procent i oktober 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 13 oktober, när 49 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 8194 (TiB), mellan Örebro C och Gävle C, som var 4 timmar och 34 minuter sent när det passerade Dalarnas län på kvällen torsdag den 9:e.

Störst andel förseningar under oktober drabbades TiB-tågen mellan Fagersta C och Gävle C av. 60 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Fagersta C–Gävle CTiB60 %
(21 av 35 tåg)
7 minuter och 18 sekunder11 mil
Avesta Krylbo–Örebro CTiB57 %
(12 av 21 tåg)
10 minuter och 17 sekunder11 mil
Gävle C–Hallsbergs stationTiB34 %
(48 av 140 tåg)
5 minuter och 42 sekunder21 mil
Gävle C–Örebro CTiB29 %
(98 av 335 tåg)
5 minuter och 34 sekunder19 mil
Mora C–Stockholm CSJ InterCity25 %
(33 av 130 tåg)
5 minuter och 57 sekunder27 mil
Ludvika–Västerås CTiB24 %
(114 av 472 tåg)
4 minuter och 35 sekunder10 mil
Gävle C–MjölbyTiB22 %
(50 av 224 tåg)
4 minuter och 18 sekunder29 mil
Borlänge C–LudvikaTiB22 %
(5 av 23 tåg)
3 minuter och 10 sekunder4 mil
Borlänge C–Gävle CTiB20 %
(26 av 131 tåg)
3 minuter och 56 sekunder10 mil
Borlänge C–MjölbyTiB19 %
(8 av 42 tåg)
2 minuter och 13 sekunder24 mil
Falun C–Stockholm CSJ InterCity19 %
(65 av 344 tåg)
4 minuter och 24 sekunder20 mil
Borlänge C–Mora CTiB19 %
(51 av 273 tåg)
3 minuter och 20 sekunder8 mil
Borlänge C–Hallsbergs stationTiB13 %
(4 av 30 tåg)
2 minuter och 3 sekunder16 mil
Borlänge C–MorastrandTiB12 %
(58 av 479 tåg)
2 minuter och 44 sekunder8 mil
Borlänge C–SalaTiB8 %
(3 av 38 tåg)
1 minut och 23 sekunder9 mil
Gävle C–LudvikaTiB4 %
(1 av 23 tåg)
2 minuter och 9 sekunder12 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Dalarnas län.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Dalarnas län.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.