Fortsatt hög punktlighet för tågen i Båstad

Båstads kommun Järnväg

Det nationella målet är att 95 procent av tågen ska vara framme i tid. Båstad och Förslöv hör till de få delar av tåg-Sverige där det målet uppnåddes i oktober.

Av omkring 2 200 tåg som passerade Båstad eller Förslöv i oktober var 82 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 4 procent, vilket är bättre än den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Fyra procent är marginellt mindre än månaden innan, och kan jämföras med fem procent i oktober 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Nittio­sex av ett­hundra tåg i Båstad var pendeltåg, och bland dem var fyra procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var lördag den 1 november, när samtliga ankommande tåg var mer än fem minuter försenade. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 1696 (Pågatågen), mellan Helsingborg C och Halmstad C, som var 1 timme och 20 minuter sent när det passerade Båstads kommun på kvällen torsdag den 30:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Obeh. i spår.

Störst andel förseningar under oktober drabbades Öresundstågen mellan Göteborg C och Helsingborg C av. Fem procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Göteborg C–Helsingborg CÖresundståg5 %
(3 av 55 tåg)
1 minut och 10 sekunder19 mil
Göteborg C–Köpenhamn HÖresundståg5 %
(48 av 973 tåg)
1 minut och 3 sekunder23 mil
Halmstad C–Köpenhamn HÖresundståg4 %
(4 av 89 tåg)
1 minut och 16 sekunder11 mil
Förslöv–Helsingborg CPågatågen3 %
(18 av 691 tåg)
42 sekunder4 mil
Halmstad C–Helsingborg CPågatågen3 %
(8 av 317 tåg)
48 sekunder7 mil
Göteborg C–HyllieÖresundståg0 %
(0 av 53 tåg)
10 sekunder25 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Båstads kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Båstads kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.