Ett av fem tåg i Bräcke var sent i oktober

Bräcke kommun Järnväg

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Bräcke kommun förra månaden.

Av omkring 600 tåg som passerade någon av stationerna i Bräcke kommun i oktober var 126 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 21 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

21 procent kan jämföras med 26 procent månaden innan, och 25 procent i oktober 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 17 oktober, när 50 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 71 (SJ Nattåg), mellan Duved och Stockholm C, som var 1 timme och 46 minuter sent när det passerade Bräcke kommun på natten söndag den 5:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Elfel.

Störst andel förseningar under oktober drabbades SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Östersund C av. 39 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Stockholm C–Östersund CSJ Snabbtåg39 %
(19 av 49 tåg)
9 minuter och 17 sekunder46 mil
Duved–Stockholm CSJ InterCity26 %
(27 av 102 tåg)
6 minuter och 21 sekunder53 mil
Duved–Stockholm CSJ Nattåg25 %
(12 av 48 tåg)
7 minuter och 3 sekunder53 mil
Storlien–Sundsvall CNorrtåg20 %
(18 av 91 tåg)
4 minuter och 20 sekunder28 mil
Sundsvall C–Östersund CNorrtåg18 %
(27 av 147 tåg)
3 minuter och 46 sekunder16 mil
Duved–Sundsvall CNorrtåg13 %
(14 av 107 tåg)
4 minuter och 7 sekunder25 mil
Sundsvall C–ÅreNorrtåg10 %
(4 av 42 tåg)
1 minut och 58 sekunder24 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Bräcke kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Bräcke kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.