Så sena var tågen vid Forshem i oktober

Götene kommun Järnväg

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Forshem förra månaden.

Av omkring 300 tåg som passerade Forshem i oktober var 22 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 7 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Så hög har andelen förseningar inte varit sedan oktober 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ett av tio tåg i Götene var pendeltåg, och bland dem var bara en mycket liten andel mer än fem minuter sena vid ankomst.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 6 oktober, när 23 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 13349 (Västtågen), mellan Hallsbergs station och Herrljunga C, som var 19 minuter sent när det nådde Forshem klockan 11.061 fredag den 31:a. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Tågmöte.

Störst andel förseningar under oktober drabbades Västtågen mellan Hallsbergs station och Herrljunga C av. 46 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Hallsbergs station–Herrljunga CVästtågen46 %
(12 av 26 tåg)
6 minuter och 21 sekunder16 mil
Herrljunga C–Laxå stationVästtågen17 %
(4 av 23 tåg)
1 minut och 50 sekunder14 mil
Hallsbergs station–LidköpingVästtågen6 %
(4 av 68 tåg)
1 minut och 8 sekunder13 mil
Herrljunga C–MariestadVästtågen3 %
(2 av 72 tåg)
1 minut och 3 sekunder8 mil
Göteborg C–MariestadVästtågen0 %
(0 av 45 tåg)
51 sekunder16 mil
Herrljunga C–Örebro CVästtågen0 %
(0 av 23 tåg)
8 sekunder18 mil
Lidköping–MariestadVästtågen0 %
(0 av 27 tåg)
7 sekunder4 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Forshem.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Götene kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.