Hittills har nio viltolyckor rapporterats in i Katrineholms kommun från vecka 43. Se listan här.
Totalt det här året har det inträffat 273 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 309.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Katrineholm, sett till de senaste tio årens statistik.
Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 56. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
| Datum | Plats | Påkört vilt |
|---|---|---|
| Måndag 20 oktober kl. 06 | väg 596 | rådjur |
| Måndag 20 oktober kl. 23 | väg 56 | rådjur |
| Tisdag 21 oktober kl. 08 | väg 214 | rådjur |
| Onsdag 22 oktober kl. 20 | väg 682 | rådjur |
| Onsdag 22 oktober kl. 01 | väg 600 | rådjur |
| Torsdag 23 oktober kl. 08 | väg 52 | vildsvin |
| Fredag 24 oktober kl. 08 | väg 56 | rådjur |
| Lördag 25 oktober kl. 11 | väg 552 | dovhjort |
| Söndag 26 oktober kl. 03 | väg 677 | vildsvin |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.