Karta: Förra veckans viltolyckor i Mark

Marks kommun Viltolyckor

Hittills har åtta viltolyckor rapporterats in i Marks kommun från vecka 42. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 322 viltolyckor i kommunen. Det är mer än genomsnittet för motsvarande period (omkring 259) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Mark, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 156. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 13 oktober kl. 08väg 1627vildsvin
Måndag 13 oktober kl. 08väg 41två älgar
Måndag 13 oktober kl. 10väg 1608rådjur
Tisdag 14 oktober kl. 06väg 156rådjur
Tisdag 14 oktober kl. 08väg 1532rådjur
Onsdag 15 oktober kl. 08väg 156älg
Fredag 17 oktober kl. 01väg 1596vildsvin
Lördag 18 oktober kl. 22väg 1613rådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Marks kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.