Lista: Brotten med flest anmälningar i Hultsfred förra veckan

Hultsfreds kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 25 anmälningar om misstänkta brott i Hultsfreds kommun den senaste veckan.

Under vecka 42 registrerade polisen 25 misstänkta brott i Hultsfreds kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Hultsfreds kommun under vecka 42
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott3
Skadegörelse3
Ofredande3
Olaga hot2
Narkotikabrott2
Trafikbrott2
Cykelstöld1
Kortbedrägeri1
Tjänstefel1
Misshandel1
Övriga bedrägeribrott1
Inbrottsstöld1
Drivmedelsstöld1
Fortkörning1
Bidragsbrott1
Rattfylleri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 42, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 16 av 25 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fyra övriga ärenden i Hultsfreds kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Hultsfreds kommun under vecka 42
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan2
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 13 oktober och 19 oktober för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.