Under tredje kvartalet 2025 anmäldes fler cykelstölder än något kvartal sedan 2010. Det visar ny statistik från Brå.
Det anmäldes sammanlagt 96 cykelstölder i Ystads kommun under tredje kvartalet 2025. Vi får gå tillbaka till tredje kvartalet 2010 för att hitta ett kvartal då det anmäldes lika många cykelstölder i kommunen.
Sett till hela det senaste året pekar statistiken också en uppåtgående trend. Under de senaste tolv månader har det anmälts 52 procent fler cykelstölder än för ett år sedan.

I snitt har det sedan 2000 anmälts 58 cykelstölder per kvartal i Ystads kommun. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det tredje kvartalet 2001 (173 stycken).
Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. När det gäller cykelstölder gör Brå bedömingen att det finns ett relativt stort mörkertal.
Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.
Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.