Här inträffade viltolyckorna i Vingåker förra veckan

Vingåkers kommun Viltolyckor

Hittills har fem viltolyckor rapporterats in i Vingåkers kommun från vecka 41. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 140 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 155.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med dovhjortolyckor i Vingåker, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 52. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 6 oktober kl. 21Vingåkersvägendovhjort
Måndag 6 oktober kl. 23väg 52rådjur
Fredag 10 oktober kl. 21väg 566dovhjort
Lördag 11 oktober kl. 20väg 581dovhjort
Söndag 12 oktober kl. 02väg 52dovhjort
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Vingåkers kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.