Det finns 13 annonser ute om lediga jobb i Kungsörs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det 13 annonser ute om lediga jobb i Kungsör, motsvarande drygt 30 tjänster. För en månad sedan fanns det 25 jobbannonser i kommunen, alltså tolv fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 70 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Förskollärare | 10 | (+10) | 1 | (+1) |
Grundskollärare | 10 | (−5) | 1 | (−3) |
Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 3 | (+3) | 1 | (+1) |
Socialsekreterare | 2 | (−5) | 2 | (−1) |
Bibliotekarier och arkivarier | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Fysioterapeuter och sjukgymnaster | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Grundutbildade sjuksköterskor | 1 | (−5) | 1 | (−1) |
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Kockar och kallskänkor | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Studie- och yrkesvägledare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 11 september av utannonserade jobb där Kungsörs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Kungsörs kommun var förra månaden 8,5 procent, vilket är 0,1 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Kungsör här.