Sedan december 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Uppsala kommun ökat, men i september vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk jämfört med året innan.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Uppsala kommun med 0,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i september på 13,7 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen stiger
Under september månad rapporterade Uppsala kommun en total arbetslöshet på 6,4 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,2 procentenheter). Även i Uppsala län stiger arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 8 031 av 125 484 invånare i åldern 16 till 651 år i Uppsala kommun var inskrivna som arbetssökande (232 fler än i september i fjol).
Det är tolfte månaden i följd som arbetslösheten i Uppsala är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Uppsala är inte den enda kommunen i Uppsala där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i sju av åtta kommuner. Störst är ökningen i Håbo, där arbetslösheten stiger med 0,5 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Uppsala hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Uppsala län och nu växer klyftan (6,4 procent i kommunen, jämfört med 6,2 procent i hela länet). Östhammar har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Älvkarleby har den högsta (7,9 procent). För att Uppsala skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Östhammar skulle 3 388 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i september jämfört med året innan (+0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 137 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,7 procent i Uppsala under september månad, motsvarande 4 694 av 34 263 personer. Det är 0,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (+22 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de åtta föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,3 procentenheter i Uppsala.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Uppsala om man jämför med andra kommuner i Uppsala. Älvkarleby har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Östhammar har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker något
Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,1 procentenheter). I september var 6,1 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 969 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med åtta personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Uppsala sjunkit åtta månader i följd (ner från 5,9 procent i januari till 6,1 procent nu).

Medan Uppsala har högre total arbetslöshet än Uppsala, ligger ungdomsarbetslösheten 0,9 procentenheter lägre i Uppsala.

Tabeller
Uppsala | Uppsala län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 6,4 % | +0,2 % ▲ | 6,2 % | +0,2 % ▲ | 6,9 % | +0,1 % ▲ |
Bland utlandsfödda | 13,7 % | −0,2 % ▼ | 13,9 % | −0,2 % ▼ | 14,8 % | −0,4 % ▼ |
Bland ungdomar | 6,1 % | −0,1 % ▼ | 7,0 % | −0,1 % ▼ | 8,1 % | −0,3 % ▼ |