Flest viltolyckor i år i Herrljunga

Herrljunga kommun Viltolyckor

Under vecka 40 rapporterades åtta viltolyckor in i Herrljunga kommun. Det är det största antalet på en enskild vecka hittills i år.

Totalt det här året har det inträffat 103 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 95.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Herrljunga, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade fem längs eller nära väg 183. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 181.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 29 septemberväg 183två vildsvin
Måndag 29 septemberväg 183vildsvin
Onsdag 1 oktoberväg 183vildsvin
Torsdag 2 oktoberväg 181rådjur
Torsdag 2 oktoberväg 183vildsvin
Fredag 3 oktoberväg 183rådjur
Lördag 4 oktobernära väg 1927två vildsvin
Söndag 5 oktoberrådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Herrljunga kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.