Karta: Förra veckans viltolyckor i Norrbotten

Norrbottens län Viltolyckor

Hittills har tio viltolyckor rapporterats in i Norrbottens län från vecka 39. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 314 viltolyckor i länet. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 324.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med älgolyckor i Norrbotten, sett till de senaste tio årens statistik. I statistiken ingår inte olyckor med ren, som här räknas som tamdjur.

Av förra veckans viltolyckor inträffade tre längs eller nära E4. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Tisdag 23 septemberKallaxvägenälg
Onsdag 24 septemberE4älg
Torsdag 25 septemberväg 510/1rådjur
Fredag 26 septembernära E4älg
Fredag 26 septemberE4älg
Fredag 26 septembernära väg 94rådjur
Fredag 26 septemberväg 628älg
Lördag 27 septembernära väg 658rådjur
Lördag 27 septemberHaparandavägenrådjur
Söndag 28 septembernära väg 383älg
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Norrbottens län
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.