Hittills har åtta viltolyckor rapporterats in i Vetlanda kommun från vecka 39. Se listan här.
Totalt det här året har det inträffat 200 viltolyckor i kommunen. Det är mindre än genomsnittet för motsvarande period (omkring 254) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Vetlanda, sett till de senaste tio årens statistik.
Av förra veckans viltolyckor inträffade tre längs eller nära väg 31. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 47.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
Datum | Plats | Påkört vilt |
---|---|---|
Tisdag 23 september | rådjur | |
Tisdag 23 september | Storgatan | vildsvin |
Onsdag 24 september | nära väg 886 | övriga djur |
Onsdag 24 september | väg 127 | älg |
Onsdag 24 september | väg 31 | älg |
Onsdag 24 september | väg 31 | älg |
Fredag 26 september | väg 31/47 | älg |
Söndag 28 september | väg 31 | vildsvin |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.