Hittills har åtta viltolyckor rapporterats in i Varbergs kommun från vecka 39. Se listan här.
Totalt det här året har det inträffat 269 viltolyckor i kommunen. Det är mer än genomsnittet för motsvarande period (omkring 207) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Varberg, sett till de senaste tio årens statistik.
Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 41. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
Datum | Plats | Påkört vilt |
---|---|---|
Måndag 22 september | Västkustvägen (väg 41) | älg |
Måndag 22 september | väg 41 | älg |
Måndag 22 september | nära väg 153 | rådjur |
Tisdag 23 september | väg 850 | vildsvin |
Tisdag 23 september | Kärravägen | rådjur |
Torsdag 25 september | väg 806 | rådjur |
Fredag 26 september | väg 793 | vildsvin |
Lördag 27 september | väg 798 | älg |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.