Karta: Förra veckans viltolyckor i Sotenäs

Sotenäs kommun Viltolyckor

Hittills har två viltolyckor rapporterats in i Sotenäs kommun från vecka 39. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 106 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 99.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Sotenäs, sett till de senaste tio årens statistik.

Båda förra veckans viltolyckor inträffade längs väg 872. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 171.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Torsdag 25 septembernära väg 872vildsvin
Fredag 26 septemberväg 872vildsvin
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Sotenäs kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.