Det nationella målet är att 95 procent av tågen ska vara framme i tid. Kungsbacka kommun hör till de få delar av tåg-Sverige där det målet uppnåddes i september.
Av omkring 5 100 tåg som passerade någon av stationerna i Kungsbacka kommun i september var 187 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 4 procent, vilket är bättre än den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Fyra procent kan jämföras med åtta procent månaden innan, och sju procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.
Fyra av fem tåg i Kungsbacka var pendeltåg, och bland dem var tre procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var torsdag den 18 september, när nio procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 20174 (Öresundståg), mellan Halmstad C och Göteborg C, som var 1 timme och 3 minuter sent när det passerade Kungsbacka kommun på eftermiddagen torsdag den 11:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Brand.
Störst andel förseningar under september drabbades Öresundstågen mellan Göteborg C och Helsingborg C av. Sju procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Göteborg C–Helsingborg C | Öresundståg | 7 % (4 av 57 tåg) | 1 minut och 5 sekunder | 19 mil |
Göteborg C–Köpenhamn H | Öresundståg | 6 % (58 av 930 tåg) | 1 minut och 17 sekunder | 23 mil |
Göteborg C–Halmstad C | Öresundståg | 5 % (21 av 465 tåg) | 1 minut och 6 sekunder | 13 mil |
Göteborg C–Varberg | Öresundståg | 4 % (11 av 302 tåg) | 54 sekunder | 7 mil |
Göteborg C–Kungsbacka | Västtågen | 3 % (92 av 3 242 tåg) | 42 sekunder | 3 mil |
Göteborg C–Hyllie | Öresundståg | 0 % (0 av 50 tåg) | 20 sekunder | 25 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Kungsbacka kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Kungsbacka kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.