Ett av sex tåg vid Kungsörs station var sent i september

Kungsörs kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Kungsörs station förra månaden.

Av knappt 900 tåg som passerade Kungsörs station i september var 150 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 17 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

17 procent kan jämföras med 14 procent månaden innan, och 25 procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 16 september, när 41 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 965 (Mälartåg), mellan Uppsala C och Örebro S, som var 3 timmar och 23 minuter sent när det nådde Kungsörs station klockan 23.381 fredag den 26:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Signalfel.

Störst andel förseningar under september drabbades Mälartågen mellan Stockholm C och Örebro S av. 29 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Stockholm C–Örebro SMälartåg29 %
(6 av 21 tåg)
5 minuter och 26 sekunder16 mil
Uppsala C–Örebro SMälartåg21 %
(82 av 385 tåg)
4 minuter och 46 sekunder15 mil
Eskilstuna C–Örebro SMälartåg14 %
(5 av 35 tåg)
1 minut och 41 sekunder7 mil
Arboga station–Uppsala CMälartåg13 %
(55 av 412 tåg)
2 minuter och 12 sekunder11 mil
Stockholm C–Örebro SMälartåg, Reg. Express9 %
(2 av 22 tåg)
1 minut och 44 sekunder16 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Kungsörs station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Kungsörs kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.