Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Landskrona kommun förra månaden.
Av omkring 4 000 tåg som passerade Glumslöv, Häljarp eller Landskrona i september var 423 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 11 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Elva procent kan jämföras med åtta procent månaden innan, och nio procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.
Nittiosju av etthundra tåg i Landskrona var pendeltåg, och bland dem var tio procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var onsdag den 1 oktober, när 50 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 1726 (Pågatågen), mellan Ystad och Helsingborg C, som var 1 timme och 15 minuter sent när det passerade Landskrona kommun på kvällen lördag den 27:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Incident.
Störst andel förseningar under september drabbades Öresundstågen mellan Helsingborg C och Malmö C av. 17 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Helsingborg C–Malmö C | Öresundståg | 17 % (4 av 23 tåg) | 2 minuter och 16 sekunder | 5 mil |
Helsingborg C–Simrishamn | Pågatågen | 12 % (106 av 888 tåg) | 2 minuter och 5 sekunder | 12 mil |
Helsingborg C–Ystad | Pågatågen | 12 % (84 av 705 tåg) | 2 minuter och 18 sekunder | 10 mil |
Helsingborg C–Köpenhamn H | Öresundståg | 11 % (112 av 1 050 tåg) | 1 minut och 59 sekunder | 4 mil |
Göteborg C–Köpenhamn H | Öresundståg | 10 % (95 av 929 tåg) | 2 minuter och 7 sekunder | 23 mil |
Halmstad C–Köpenhamn H | Öresundståg | 10 % (9 av 92 tåg) | 1 minut och 18 sekunder | 11 mil |
Helsingborg C–Trelleborgs station | Pågatågen Exp | 7 % (3 av 44 tåg) | 1 minut och 25 sekunder | 8 mil |
Helsingborg C–Hyllie | Öresundståg | 5 % (3 av 58 tåg) | 1 minut och 52 sekunder | 6 mil |
Helsingborg C–Hyllie | Pågatågen | 2 % (2 av 93 tåg) | 45 sekunder | 6 mil |
Göteborg C–Hyllie | Öresundståg | 2 % (1 av 50 tåg) | 13 sekunder | 25 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Landskrona kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Landskrona kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.