Tre av tio tåg i Ånge var sena i september

Ånge kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Ånge kommun förra månaden.

Av knappt 700 tåg som passerade någon av stationerna i Ånge kommun i september var 191 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 29 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

29 procent kan jämföras med 34 procent månaden innan, och 15 procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var söndag den 31 augusti, när samtliga ankommande tåg var mer än fem minuter försenade. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 10 (SJ InterCity), mellan Stockholm C och Duved, som var 2 timmar och 40 minuter sent när det passerade Ånge kommun på kvällen måndag den 1:a. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Olycka.

Störst andel förseningar under september drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Duved av. 41 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Duved–Stockholm CSJ Nattåg41 %
(22 av 54 tåg)
11 minuter och 44 sekunder53 mil
Stockholm C–Östersund CSJ Snabbtåg35 %
(8 av 23 tåg)
8 minuter och 55 sekunder46 mil
Duved–Stockholm CSJ InterCity33 %
(39 av 118 tåg)
8 minuter och 4 sekunder53 mil
Sundsvall C–ÅreNorrtåg30 %
(13 av 44 tåg)
5 minuter och 12 sekunder24 mil
Storlien–Sundsvall CNorrtåg28 %
(28 av 99 tåg)
7 minuter och 12 sekunder28 mil
Sundsvall C–Östersund CNorrtåg28 %
(41 av 148 tåg)
4 minuter och 58 sekunder16 mil
Duved–Sundsvall CNorrtåg25 %
(29 av 118 tåg)
6 minuter och 12 sekunder25 mil
Bräcke–Stockholm CSJ Snabbtåg23 %
(8 av 35 tåg)
5 minuter och 5 sekunder41 mil
Sundsvall C–ÅngeNorrtåg9 %
(2 av 22 tåg)
4 minuter och 52 sekunder9 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Ånge kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Ånge kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.