Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Motala C förra månaden.
Av knappt 1 400 tåg som passerade Motala C i september var 118 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 9 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Nio procent kan jämföras med fem procent månaden innan, och sex procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.
Tre av fyra tåg i Motala var pendeltåg, och bland dem var sex procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 8 september, när 62 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 8182 (TiB), mellan Mjölby och Borlänge C, som var 1 timme och 45 minuter sent när det nådde Motala C klockan 22.031 torsdag den 11:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Sen tågvänd..
Störst andel förseningar under september drabbades TiB-tågen mellan Gävle C och Storvik av. 19 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Gävle C–Storvik | TiB | 19 % (5 av 26 tåg) | 8 minuter och 18 sekunder | 4 mil |
Gävle C–Mjölby | TiB | 15 % (18 av 121 tåg) | 3 minuter och 9 sekunder | 29 mil |
Borlänge C–Mjölby | TiB | 13 % (13 av 102 tåg) | 3 minuter och 14 sekunder | 24 mil |
Motala C–Norrköping C | Östgötapendel | 8 % (78 av 1 011 tåg) | 1 minut och 41 sekunder | 7 mil |
Mjölby–Motala C | Östgötapendel | 0 % (0 av 34 tåg) | 49 sekunder | 2 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Motala C.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Motala kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.