Färre älgar skjuts i Västmanland – så är läget i Sala

Sala kommun Älgjakt
Älg som betar

Antalet fällda älgar minskade i Västmanland förra året. Nu höjs avskjutningsmålen i delar av Sala kommun.

För fjärde året i rad har antalet fällda älgar i Västmanlands län minskat. Totalt sköts 481 älgar under fjolårssäsongen. Det är något färre än året innan. I riket som helhet ökade antalet fällda älgar från omkring 50 000 till runt 56 700. Uppgången i landet kommer efter en stadig minskning sedan jaktåret 2021/2022. Ökningen märks i 13 av 20 län med älgjakt.

Fällda älgar per år i Västmanlands län
Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Under fjolårets jakt nåddes inte det beslutade avskjutningsmålet på 649 älgar i Västmanlands län som helhet. Avskjutningen motsvarade 74 procent av den beslutade kvoten. Det har ännu inte registrerats något beslut om kommande säsongs avskjutning för Fagersta-Möklinta ÄFO 1, men om målet för älgförvaltningsområdet ligger kvar på fjolårets nivå, skulle det innebära att det beslutade avskjutningsmålet för länet som helhet är oförändrat.

Fällda älgar per 1 000 hektar Västmanlands län
Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Färre älgar ska fällas i Fagersta-Möklinta ÄFO 1

I älgjaktssammanhang är landet uppdelat i älgförvaltningsområden, som i princip ska motsvara en egen älgstam. Sala kommun domineras av älgförvaltningsområdet Fagersta-Möklinta ÄFO 1, som täcker den största delen av kommunen, men delar av kommunen omfattas även av förvaltningsområdet Fjärdhundra Älgförvaltningsområde, som rent administrativt sorterar under länsstyrelsen i Uppsala län.

I Fagersta-Möklinta ÄFO 1 ökade antalet fällda älgar i fjol jämfört med året innan, från 179 till 265 – en ökning på 48 procent. Det var färre än den beslutade tilldelningen. Även i Fjärdhundra Älgförvaltningsområde fälldes fler älgar än året innan.

Inför kommande säsong höjs avskjutningsmålen i Fjärdhundra Älgförvaltningsområde.

Fällda älgar i Västmanlands län
FörvaltningsområdeFällda älgar 2024/2025Förändring jämfört med 2023/2024Procentuell förändringFällda älgar per 1 000 hektar 2024/2025
Frövi1122+4+3 %2,0
Norns ÄFO2251+101+67 %2,0
Fagersta-Möklinta ÄFO 1265+86+48 %1,4
Fjärdhundra Älgförvaltningsområde3192+60+45 %1,2
Malingsbo4213−21−9 %1,2
Kungsör ÄFO 3133+3+2 %1,1
Gunnilbo ÄFO 283−118−59 %0,6
1 Frövi räknas under Örebro län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Arboga kommun.
2 Norns ÄFO räknas under Dalarnas län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Norbergs kommun och Fagersta kommun.
3 Fjärdhundra Älgförvaltningsområde räknas under Uppsala län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Västerås kommun och Sala kommun.
4 Malingsbo räknas under Örebro län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Skinnskattebergs kommun och Fagersta kommun.
Beslutad avskjutning Västmanlands län
FörvaltningsområdeBeslutad avskjutning 2025/2026Beslutad avskjutning 2024/2025+/-Fällda älgar 2024/2025Nyttjandegrad
FröviI126150−2412281 %
Norns ÄFOII360311+4925181 %
Fjärdhundra ÄlgförvaltningsområdeIII388280+10819269 %
MalingsboIV226226±021394 %
Kungsör ÄFO 3162162±013382 %
Gunnilbo ÄFO 27272±083115 %
I Frövi räknas under Örebro län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Arboga kommun.
II Norns ÄFO räknas under Dalarnas län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Norbergs och Fagersta kommuner.
III Fjärdhundra Älgförvaltningsområde räknas under Uppsala län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Västerås och Sala kommuner.
IV Malingsbo räknas under Örebro län, men älgförvaltningsområdet omfattar delar av Skinnskattebergs och Fagersta kommuner.
Det finns ännu ingen beslutad avskjutning för Fagersta-Möklinta ÄFO 1 registrerad.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.