Många viltolyckor i Herrljunga förra veckan

Herrljunga kommun Viltolyckor

Hittills har sex viltolyckor rapporterats in i Herrljunga kommun från vecka 38. Det är en av de högsta siffrorna för en enskild vecka på över tio år.

Totalt det här året har det inträffat 95 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 89.

Sex olyckor på en enda vecka är däremot ovanligt många. Bara sju gånger tidigare sedan 2015 har det skett så många viltolyckor på en vecka i Herrljunga kommun.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Herrljunga, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 183. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 181.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 15 septembernära väg 1848rådjur
Måndag 15 septemberväg 1933rådjur
Onsdag 17 septemberväg 183rådjur
Fredag 19 septemberväg 181rådjur
Söndag 21 septemberväg 183rådjur
Söndag 21 septemberrådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Herrljunga kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.