Lista: Förra veckans viltolyckor i Karlstad

Karlstads kommun Viltolyckor

Hittills har fem viltolyckor rapporterats in i Karlstads kommun från vecka 37. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 306 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 311.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Karlstad, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 63. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Tisdag 9 septemberväg 63rådjur
Onsdag 10 septemberväg 63rådjur
Torsdag 11 septemberväg 745rådjur
Torsdag 11 septembernära Genvägenrådjur
Fredag 12 septemberStorgatanrådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Karlstads kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.