Här inträffade viltolyckorna i Vänersborg förra veckan

Vänersborgs kommun Viltolyckor

Hittills har sju viltolyckor rapporterats in i Vänersborgs kommun från vecka 37. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 162 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 152.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Vänersborg, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade fyra längs eller nära E45. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 8 septembernära E45rådjur
Måndag 8 septemberE45älg
Tisdag 9 septemberväg 2150älg
Onsdag 10 septemberväg 2064rådjur
Onsdag 10 septemberE45rådjur
Torsdag 11 septemberLärketorpsvägenvildsvin
Fredag 12 septemberRiksvägenrådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Vänersborgs kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.