Det finns 649 annonser ute om lediga jobb i Västerås kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 september låg det 649 annonser ute om lediga jobb i Västerås, motsvarande omkring 1 100 tjänster. För en månad sedan fanns det 634 jobbannonser i kommunen, alltså 15 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 1 000 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Övriga servicearbetare | 70 | (+69) | 1 | (±0) |
Elevassistenter m.fl. | 45 | (+20) | 5 | (+3) |
Grundutbildade sjuksköterskor | 44 | (−6) | 24 | (−9) |
Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 39 | (+4) | 35 | (+4) |
Distributionselektriker | 37 | (+35) | 5 | (+3) |
Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 35 | (±0) | 30 | (±0) |
Grundskollärare | 34 | (+12) | 14 | (+10) |
Kundtjänstpersonal | 33 | (+26) | 4 | (−1) |
Väktare och ordningsvakter | 32 | (+2) | 2 | (+1) |
Företagssäljare | 29 | (±0) | 27 | (−1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 september och 13 augusti av utannonserade jobb där Västerås kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Västerås kommun var förra månaden 9,3 procent, vilket är 0,7 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Västerås här.