Lista: Här finns de lediga jobben i Gagnef

Gagnefs kommun Arbetsmarknad

Det finns 19 annonser ute om lediga jobb i Gagnefs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.

Den 11 september låg det 19 annonser ute om lediga jobb i Gagnef, motsvarande knappt 40 tjänster. För en månad sedan fanns det tio jobbannonser i kommunen, alltså nio färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade tio tjänster.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Gagnefs kommun nu och för en månad sedan
YrkesgruppAntal tjänsterAntal annonser
Barnskötare12(+11)2(+1)
Förskollärare4(+4)1(+1)
Grundskollärare4(+4)3(+3)
Personliga assistenter3(+1)3(+1)
Fritidspedagoger2(+2)1(+1)
Psykologer2(+2)2(+2)
Tandsköterskor2(+2)1(+1)
Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl.1(±0)1(±0)
Chefer inom hälso- och sjukvård1(+1)1(+1)
Fysioterapeuter och sjukgymnaster1(+1)1(+1)

Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 11 september och 13 augusti av utannonserade jobb där Gagnefs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Arbetslösheten i Gagnefs kommun var förra månaden 3,1 procent, vilket är lika högt som vid motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Gagnef här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.