Arbetslösheten bland utlandsfödda ökar i Årjäng – medan den sjunker i många andra kommuner i Värmland

Årjängs kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

Tio av 16 kommuner i Värmlands län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i augusti. I Årjäng däremot ökar den.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Årjängs kommun med 2,0 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i augusti på 7,5 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen ökar

Under augusti månad rapporterade Årjängs kommun en total arbetslöshet på 3,7 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,4 procentenheter). I Värmlands län däremot sjunker arbetslösheten något.

Sett till antalet personer betyder det att 176 av 4 757 invånare i åldern 16 till 651 år i Årjängs kommun var inskrivna som arbetssökande (22 fler än i augusti i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Årjängs kommun och Värmlands län

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Filipstad, Storfors och Sunne, där arbetslösheten sjunker med 1,0 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Årjäng alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Värmlands län (3,7 procent i kommunen, jämfört med 5,9 procent i hela länet). Torsby har den lägsta arbetslösheten i länet (3,4 procent), medan Filipstad har den högsta (7,8 procent). För att Årjäng skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Torsby skulle 14 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i augusti jämfört med året innan (+0,2 procentenheter) och ligger nu på 7,0 procent. 158 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,3 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 7,5 procent i Årjäng under augusti månad, motsvarande 86 av 1 147 personer. Det är 2,0 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+24 om man räknar personer).

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 3,8 procentenheter i Årjäng. Det är en betydligt större skillnad än för ett år sedan (+1,6 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Årjängs kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Årjäng om man jämför med andra kommuner i Värmland. Eda har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kil har den största.

Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Årjäng så minskar den i Värmland. Jämfört med augusti förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 0,2 procentenheter (till 15,2 procent). Trots den senaste uppgången har Årjäng med andra ord fortfarande lägre arbetslöshet bland utlandsfödda än Värmland.

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Årjängs kommun och Värmlands län

Ungdomsarbetslösheten sjunker

Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,8 procentenheter). I augusti var 3,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 19 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med fem personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Årjängs kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Årjäng lägre än i Värmland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 5,4 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Årjängs kommun och Värmlands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i augusti
ÅrjängVärmlands länHela landet
Hela arbetskraften3,7 %+0,4 % 5,9 %−0,1 % 7,0 %+0,2 % 
Bland utlandsfödda7,5 %+2,0 % 15,2 %−0,2 % 15,1 %−0,1 % 
Bland ungdomar3,5 %−0,8 % 8,9 %−0,4 % 8,4 %±0,0 % 
Total arbetslöshet i Värmlands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Arvika5,1 %−0,2 % 
Eda4,5 %−0,8 % 
Filipstad7,8 %−1,0 % 
Forshaga6,3 %+0,3 % 
Grums6,4 %−0,9 % 
Hagfors4,8 %−0,3 % 
Hammarö4,2 %+0,5 % 
Karlstad6,6 %±0,0 % 
Kil5,5 %+0,2 % 
Kristinehamn7,0 %−0,9 % 
Munkfors5,0 %−0,7 % 
Storfors6,2 %−1,0 % 
Sunne4,0 %−1,0 % 
Säffle7,7 %+0,2 % 
Torsby3,4 %+0,1 % 
Årjäng3,7 %+0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Värmlands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Arvika13,7 %+1,4 % 
Eda8,2 %−1,3 % 
Filipstad21,0 %−2,5 % 
Forshaga16,9 %−0,4 % 
Grums14,1 %−6,8 % 
Hagfors11,4 %+0,7 % 
Hammarö10,9 %−1,6 % 
Karlstad17,0 %+0,5 % 
Kil16,3 %+1,3 % 
Kristinehamn19,7 %−2,2 % 
Munkfors10,6 %−1,3 % 
Storfors15,3 %−2,1 % 
Sunne10,5 %−2,1 % 
Säffle21,3 %−0,7 % 
Torsby8,8 %+0,5 % 
Årjäng7,5 %+2,0 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Värmlands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Arvika6,8 %−1,6 % 
Eda6,1 %−2,7 % 
Filipstad9,2 %−1,9 % 
Forshaga15,1 %+3,0 % 
Grums13,2 %−1,0 % 
Hagfors7,6 %−0,3 % 
Hammarö14,1 %+4,0 % 
Karlstad8,9 %−0,2 % 
Kil12,9 %−0,6 % 
Kristinehamn9,5 %−3,5 % 
Munkfors3,1 %−3,0 % 
Storfors9,4 %−1,3 % 
Sunne5,4 %−0,1 % 
Säffle13,0 %+0,5 % 
Torsby3,8 %+0,7 % 
Årjäng3,5 %−0,8 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.