Här inträffade viltolyckorna i Vetlanda förra veckan

Vetlanda kommun Viltolyckor

Hittills har fyra viltolyckor rapporterats in i Vetlanda kommun från vecka 35. Se listan här.

Hittills den här sommaren har det inträffat 64 viltolyckor i kommunen. Det är mindre än genomsnittet för motsvarande period (omkring 80) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Vetlanda, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 31. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 47.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Tisdag 26 augustiväg 31älg
Tisdag 26 augustiväg 31älg
Tisdag 26 augustirådjur
Onsdag 27 augustiväg 127älg
Karta över Vetlanda kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.