Tre av fyra studenter valde att dryga ut studiebidraget i Sverige förra året. Men lånebehovet skiljer sig över landet. I Olofström valde två av tre av studenterna att ta lån. Det är en ökning jämfört med året innan.
I Olofström valde 228 av kommunens 351 studenter med studiebidrag att också ta ut studielån under förra läsåret. Det motsvarar 65 procent, vilket är betydligt lägre än rikssnittet. De senaste fem åren har andelen studenter med lån i kommunen ökat med elva procentenheter.

Andelen låntagare i Blekinge län som helhet, 73 procent, har inte förändrats nämnvärt sedan året innan. Den kommun i länet med högst andel studenter med studielån är Karlskrona kommun. Här tar 76 procent av studenterna lån under studietiden. Lägst andel låntagare finns i just Olofströms kommun.
Kommun | Andel med lån (%) | Förändring (%), ett år | Totalt antal studenter |
---|---|---|---|
Karlskrona | 76 % | −1% | 3 061 |
Karlshamn | 75 % | +1% | 1 136 |
Sölvesborg | 71 % | ±0% | 472 |
Ronneby | 67 % | −3% | 882 |
Olofström | 65 % | +12% | 351 |
Majoriteten av alla studenter har studielån
74 procent, 339 798 personer av landets 461 406 studenter, valde att utöka studiebidraget med studielån under förra läsåret. Andelen studenter med studielån har ökat stadigt sedan pandemiåren, då samma siffra låg på 72 procent. Men nu ser det istället ut att ha vänt. I jämförelse med läsåret 2023/2024 har andelen minskat något, totalt knappt en procentenhet.
Generellt i riket är det de som pluggar i städer med högre andel studenter som är mer benägna att ta studielån. Störst andel studenter med lån i hela landet, 86 procent, återfinns i Lunds kommun. Minst andel finns i Malå kommun där drygt hälften av studenterna, 54 procent, tog studielån under samma period.