Få försäljningar av villor i Avesta

Avesta kommun Fastighetspriser
Villafasad

Mellan juni och augusti såldes 25 villor i Avesta kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Under juni till augusti såldes det tre färre villor i Avesta än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under juni till augusti, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.

De sålda villorna i Avesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 40 affärer vid den här tiden på året.

I hela Dalarna såldes 590 villor för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Avesta kommun

Statistiken visar även på en prisnedgång i Avesta kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 3 procent lägre än för tre månader sedan. I hela Dalarna däremot ligger villapriserna stilla.

Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i fyra av tio kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Ludvika där priserna sjönk med 7 procent. I Säter däremot steg priserna med 14 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i fem av länets 15 kommuner.

Priserna på bostadsrätter går neråt något

Priserna på bostadsrätter har gått ner i Avesta kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 3 procent.

Även i hela Dalarna sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Avesta kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Ludvika där priserna steg med 8 procent. I Avesta däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.

Sammanlagt såldes 41 bostadsrätter i Avesta kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 33 affärer vid den här tiden på året.

I hela Dalarna såldes 426 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Avesta kommun

Åtta försäljningar av fritidshus

Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt åtta affärer med fritidshus i Avesta kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Avesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 132 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Avesta kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Avesta den här månaden.

Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Älvdalen där priserna steg med 20 procent. I Smedjebacken däremot sjönk priserna med 14 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−3 % 252,1 miljoner
Borlänge+1 % 852,7 miljoner
Falun+5 % 1053,5 miljoner
Gagnef 331,7 miljoner
Hedemora±0 % 301,4 miljoner
Leksand±0 % 373,1 miljoner
Ludvika−7 % 751,6 miljoner
Malung-Sälen−4 % 251,2 miljoner
Mora±0 % 332,4 miljoner
Orsa 171,8 miljoner
Rättvik 292,2 miljoner
Smedjebacken−5 % 371,5 miljoner
Säter+14 % 322,1 miljoner
Vansbro 91,4 miljoner
Älvdalen 181,5 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−3 % 410,5 miljoner
Borlänge+2 % 1091,0 miljon
Falun−1 % 1011,7 miljoner
Gagnef 31,1 miljoner
Hedemora 190,7 miljoner
Leksand 42,4 miljoner
Ludvika+8 % 460,7 miljoner
Malung-Sälen+1 % 362,9 miljoner
Mora 251,2 miljoner
Orsa 60,6 miljoner
Rättvik 141,0 miljon
Smedjebacken 60,6 miljoner
Säter 70,7 miljoner
Vansbro 30,4 miljoner
Älvdalen 64,2 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 81,2 miljoner
Borlänge 21,3 miljoner
Falun 102,0 miljoner
Gagnef 61,0 miljon
Hedemora 31,5 miljoner
Leksand 101,1 miljoner
Ludvika 121,1 miljoner
Malung-Sälen+7 % 232,8 miljoner
Mora 61,3 miljoner
Orsa 71,8 miljoner
Rättvik 91,7 miljoner
Smedjebacken−14 % 171,6 miljoner
Säter 61,4 miljoner
Vansbro 40,5 miljoner
Älvdalen+20 % 92,0 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.