Priserna på bostadsrätter oförändrade i Eskilstuna

Eskilstuna kommun Fastighetspriser
Nyckelring i hand

Priserna på bostadsrätter står i stort sett stilla i Eskilstuna kommun. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tre månaderna låg på samma nivå som för tre månader sedan.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Södermanland däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Eskilstuna kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Oxelösund där priserna sjönk med 20 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fyra av länets nio kommuner.

Sammanlagt såldes 144 bostadsrätter i Eskilstuna kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 184 affärer vid den här tiden på året.

I hela Södermanland såldes 495 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Eskilstuna kommun

Priserna på villor ökar något

Villapriserna har gått upp i Eskilstuna kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 2 procent.

I hela Södermanland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Eskilstuna kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på villor i tre av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Oxelösund där priserna steg med 6 procent. I Flen däremot sjönk priserna med 7 procent.

Sammanlagt såldes 130 villor i Eskilstuna kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 3,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 154 affärer vid den här tiden på året.

I hela Södermanland såldes 480 villor för i snitt 3,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Eskilstuna kommun

Priserna på fritidshus går neråt betydligt

Priserna på fritidshus har gått ner i Eskilstuna kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 9 procent.

Även i hela Södermanland sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Eskilstuna kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på fritidshus i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Eskilstuna där priserna sjönk med 9 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 4 procent.

Sammanlagt såldes nio fritidshus i Eskilstuna kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 14 affärer vid den här tiden på året.

I hela Södermanland såldes 122 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Eskilstuna kommun

Tabeller

Försäljningar av villor i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna+2 % 1303,3 miljoner
Flen−7 % 301,9 miljoner
Gnesta 193,6 miljoner
Katrineholm+1 % 432,9 miljoner
Nyköping−3 % 923,4 miljoner
Oxelösund+6 % 272,9 miljoner
Strängnäs±0 % 784,2 miljoner
Trosa−3 % 455,3 miljoner
Vingåker 161,7 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna±0 % 1441,5 miljoner
Flen 110,6 miljoner
Gnesta 131,9 miljoner
Katrineholm−1 % 281,2 miljoner
Nyköping−7 % 1531,2 miljoner
Oxelösund−20 % 350,5 miljoner
Strängnäs+1 % 722,2 miljoner
Trosa 342,8 miljoner
Vingåker 50,4 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna−9 % 91,7 miljoner
Flen−1 % 262,0 miljoner
Gnesta−3 % 102,4 miljoner
Katrineholm−4 % 152,1 miljoner
Nyköping−6 % 182,5 miljoner
Oxelösund 12,2 miljoner
Strängnäs+4 % 272,5 miljoner
Trosa 22,6 miljoner
Vingåker 142,4 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.