Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt 19 affärer med villor i Gnesta kommun. Det kan jämföras med 22 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Gnesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,6 miljoner kronor.
I hela Södermanland såldes 480 villor för i snitt 3,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Gnesta den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på villor i tre av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Oxelösund där priserna steg med 6 procent. I Flen däremot sjönk priserna med 7 procent.
13 försäljningar av bostadsrätter
Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt 13 affärer med bostadsrätter i Gnesta kommun. Det kan jämföras med 16 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Gnesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor.
I hela Södermanland såldes 495 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Gnesta den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Oxelösund där priserna sjönk med 20 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fyra av länets nio kommuner.
Priserna på fritidshus sjunker något
Priserna på fritidshus har gått ner i Gnesta kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 3 procent.
Även i hela Södermanland sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på fritidshus i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Eskilstuna där priserna sjönk med 9 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 4 procent.
Sammanlagt såldes tio fritidshus i Gnesta kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes tio affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 122 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | +2 % ▲ | 130 | 3,3 miljoner |
Flen | −7 % ▼ | 30 | 1,9 miljoner |
Gnesta | 19 | 3,6 miljoner | |
Katrineholm | +1 % ▲ | 43 | 2,9 miljoner |
Nyköping | −3 % ▼ | 92 | 3,4 miljoner |
Oxelösund | +6 % ▲ | 27 | 2,9 miljoner |
Strängnäs | ±0 % ▸ | 78 | 4,2 miljoner |
Trosa | −3 % ▼ | 45 | 5,3 miljoner |
Vingåker | 16 | 1,7 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | ±0 % ▸ | 144 | 1,5 miljoner |
Flen | 11 | 0,6 miljoner | |
Gnesta | 13 | 1,9 miljoner | |
Katrineholm | −1 % ▼ | 28 | 1,2 miljoner |
Nyköping | −7 % ▼ | 153 | 1,2 miljoner |
Oxelösund | −20 % ▼ | 35 | 0,5 miljoner |
Strängnäs | +1 % ▲ | 72 | 2,2 miljoner |
Trosa | 34 | 2,8 miljoner | |
Vingåker | 5 | 0,4 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | −9 % ▼ | 9 | 1,7 miljoner |
Flen | −1 % ▼ | 26 | 2,0 miljoner |
Gnesta | −3 % ▼ | 10 | 2,4 miljoner |
Katrineholm | −4 % ▼ | 15 | 2,1 miljoner |
Nyköping | −6 % ▼ | 18 | 2,5 miljoner |
Oxelösund | 1 | 2,2 miljoner | |
Strängnäs | +4 % ▲ | 27 | 2,5 miljoner |
Trosa | 2 | 2,6 miljoner | |
Vingåker | 14 | 2,4 miljoner |