18 försäljningar av villor i Älvdalen

Älvdalens kommun Fastighetspriser
Villafasad

Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt 18 affärer med villor i Älvdalens kommun. Det kan jämföras med tolv vid motsvarande tid i fjol.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda villorna i Älvdalens kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 590 villor för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Älvdalens kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Älvdalen den här månaden.

Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i fyra av tio kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Ludvika där priserna sjönk med 7 procent. I Säter däremot steg priserna med 14 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i fem av länets 15 kommuner.

Sex sålda bostadsrätter

Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt sex affärer med bostadsrätter i Älvdalens kommun. Det kan jämföras med 15 vid motsvarande tid i fjol.

De sålda bostadsrätterna i Älvdalens kommun hade ett genomsnittligt pris på 4,2 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 426 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Älvdalens kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Älvdalen den här månaden.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Ludvika där priserna steg med 8 procent. I Avesta däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.

Priserna på fritidshus ökar betydligt

Priserna på fritidshus har gått upp i Älvdalens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 20 procent.

I hela Dalarna däremot ligger priserna på fritidshus stilla.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Älvdalens kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Älvdalen där priserna steg med 20 procent. I Smedjebacken däremot sjönk priserna med 14 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.

Sammanlagt såldes nio fritidshus i Älvdalens kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 2,0 miljoner kronor. I fjol gjordes elva affärer vid den här tiden på året.

I hela Dalarna såldes 132 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Älvdalens kommun

Tabeller

Försäljningar av villor i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−3 % 252,1 miljoner
Borlänge+1 % 852,7 miljoner
Falun+5 % 1053,5 miljoner
Gagnef 331,7 miljoner
Hedemora±0 % 301,4 miljoner
Leksand±0 % 373,1 miljoner
Ludvika−7 % 751,6 miljoner
Malung-Sälen−4 % 251,2 miljoner
Mora±0 % 332,4 miljoner
Orsa 171,8 miljoner
Rättvik 292,2 miljoner
Smedjebacken−5 % 371,5 miljoner
Säter+14 % 322,1 miljoner
Vansbro 91,4 miljoner
Älvdalen 181,5 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−3 % 410,5 miljoner
Borlänge+2 % 1091,0 miljon
Falun−1 % 1011,7 miljoner
Gagnef 31,1 miljoner
Hedemora 190,7 miljoner
Leksand 42,4 miljoner
Ludvika+8 % 460,7 miljoner
Malung-Sälen+1 % 362,9 miljoner
Mora 251,2 miljoner
Orsa 60,6 miljoner
Rättvik 141,0 miljon
Smedjebacken 60,6 miljoner
Säter 70,7 miljoner
Vansbro 30,4 miljoner
Älvdalen 64,2 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 81,2 miljoner
Borlänge 21,3 miljoner
Falun 102,0 miljoner
Gagnef 61,0 miljon
Hedemora 31,5 miljoner
Leksand 101,1 miljoner
Ludvika 121,1 miljoner
Malung-Sälen+7 % 232,8 miljoner
Mora 61,3 miljoner
Orsa 71,8 miljoner
Rättvik 91,7 miljoner
Smedjebacken−14 % 171,6 miljoner
Säter 61,4 miljoner
Vansbro 40,5 miljoner
Älvdalen+20 % 92,0 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.