Villapriserna står i stort sett stilla i Strängnäs kommun. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tre månaderna låg på samma nivå som för tre månader sedan.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
I hela Södermanland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på villor i tre av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Oxelösund där priserna steg med 6 procent. I Flen däremot sjönk priserna med 7 procent.
Sammanlagt såldes 78 villor i Strängnäs kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 4,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 82 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 480 villor för i snitt 3,5 miljoner kronor.

Priserna på bostadsrätter ökar något
Priserna på bostadsrätter har gått upp i Strängnäs kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
I hela Södermanland däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Oxelösund där priserna sjönk med 20 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fyra av länets nio kommuner.
Sammanlagt såldes 72 bostadsrätter i Strängnäs kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 67 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 495 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus går kännbart uppåt
Priserna på fritidshus har gått upp i Strängnäs kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
I hela Södermanland däremot sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på fritidshus i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Eskilstuna där priserna sjönk med 9 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 4 procent.
Sammanlagt såldes 27 fritidshus i Strängnäs kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 2,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 33 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 122 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | +2 % ▲ | 130 | 3,3 miljoner |
Flen | −7 % ▼ | 30 | 1,9 miljoner |
Gnesta | 19 | 3,6 miljoner | |
Katrineholm | +1 % ▲ | 43 | 2,9 miljoner |
Nyköping | −3 % ▼ | 92 | 3,4 miljoner |
Oxelösund | +6 % ▲ | 27 | 2,9 miljoner |
Strängnäs | ±0 % ▸ | 78 | 4,2 miljoner |
Trosa | −3 % ▼ | 45 | 5,3 miljoner |
Vingåker | 16 | 1,7 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | ±0 % ▸ | 144 | 1,5 miljoner |
Flen | 11 | 0,6 miljoner | |
Gnesta | 13 | 1,9 miljoner | |
Katrineholm | −1 % ▼ | 28 | 1,2 miljoner |
Nyköping | −7 % ▼ | 153 | 1,2 miljoner |
Oxelösund | −20 % ▼ | 35 | 0,5 miljoner |
Strängnäs | +1 % ▲ | 72 | 2,2 miljoner |
Trosa | 34 | 2,8 miljoner | |
Vingåker | 5 | 0,4 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Eskilstuna | −9 % ▼ | 9 | 1,7 miljoner |
Flen | −1 % ▼ | 26 | 2,0 miljoner |
Gnesta | −3 % ▼ | 10 | 2,4 miljoner |
Katrineholm | −4 % ▼ | 15 | 2,1 miljoner |
Nyköping | −6 % ▼ | 18 | 2,5 miljoner |
Oxelösund | 1 | 2,2 miljoner | |
Strängnäs | +4 % ▲ | 27 | 2,5 miljoner |
Trosa | 2 | 2,6 miljoner | |
Vingåker | 14 | 2,4 miljoner |