Ett av fem tåg i Karlstad var sent i augusti

Karlstads kommun Järnväg
Värmlandstrafiktåg passerar på räls
Leo Wallentin, Newsworthy

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Karlstads kommun förra månaden.

Av knappt 1 300 tåg som passerade Karlstad C, Välsviken eller Väse i augusti var 233 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 18 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

18 procent kan jämföras med 20 procent månaden innan, och 21 procent i augusti 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 18 augusti, när 41 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 627 (SJ Snabbtåg), mellan Stockholm C och Karlstad C, som var 4 timmar och 7 minuter sent när det passerade Karlstads kommun på eftermiddagen fredag den 1:a.

Störst andel förseningar under augusti drabbades SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Oslo S av. 45 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Oslo S–Stockholm CSJ Snabbtåg45 %
(48 av 107 tåg)
17 minuter och 33 sekunder42 mil
Oslo S–Stockholm CSJ InterCity41 %
(32 av 79 tåg)
17 minuter och 29 sekunder42 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ Snabbtåg39 %
(11 av 28 tåg)
21 minuter och 51 sekunder26 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ InterCity29 %
(8 av 28 tåg)
15 minuter och 4 sekunder26 mil
Charlottenberg–KristinehamnVTAB16 %
(50 av 304 tåg)
2 minuter och 38 sekunder12 mil
Göteborg C–Karlstad CSJ Regional16 %
(22 av 135 tåg)
4 minuter och 8 sekunder21 mil
Göteborg C–KristinehamnSJ Regional10 %
(6 av 58 tåg)
3 minuter och 47 sekunder22 mil
Karlstad C–TorsbyVTAB7 %
(12 av 163 tåg)
1 minut och 55 sekunder9 mil
Arvika–KristinehamnVTAB6 %
(3 av 48 tåg)
1 minut och 22 sekunder9 mil
Karlstad C–KristinehamnVTAB5 %
(5 av 108 tåg)
1 minut och 21 sekunder4 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Karlstads kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Karlstads kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Karlstad under augusti
TidSenaste meddelande om händelsen
14 juli 22.30–1 augusti 4.30Göteborg-Älvängen-Vänersborg/Karlstad/Oslo: 14/7 - 1/8 under olika tider och perioder är tågtrafiken ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell, övrig tågtrafik eller spårvagn på hela eller delar av sträckan
1 augusti 10.01–2 augusti 8.00Stopp i tågtrafiken mellan Flen och Gnesta sedan kl 10:00 på grund av elfel
4 augusti 9.24–5 augusti 15.30Det är förseningar på sträckan på grund av ett växelfel utanför Degerfors
5 augusti 14.25–22.00Tågtrafiken på sträckan Torsby-Kil är inställd på grund av hårda vindar
8 augusti 17.31–19.00Förseningar på grund av tidigare obehöriga i spåret i Öxnered
9 augusti 11.04–16.00Förseningar i tågtrafiken till och från Göteborg C på grund av tidigare obehöriga i spåret
12 augusti 15.33–16.20Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spåret mellan Flen och Katrineholm
14 augusti 8.30–10.30Förseningar kan förekomma i tågtrafiken på grund av ett stillastående tåg mellan Flemingsberg och Södertälje syd
18 augusti 18.41–19.40Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Karlstad och Kil
21 augusti 9.04–15.00Stopp i tågtrafiken till och från Göteborg C sedan kl 09:10 på grund av elfel
21 augusti 12.12–22.30Stopp i tågtrafiken mellan Säffle och Grums sedan kl 12:10 på grund av signalfel
22 augusti 6.50–15.30Stopp i tågtrafiken mellan Degerfors och Laxå sedan kl 07
27 augusti 10.21–18.30Stopp i tågtrafiken mellan Södertälje Syd och Flen på grund av elfel
28 augusti 11.17–29 augusti 6.00Stopp i tågtrafiken mellan Säffle och Grums på grund av elfel
28 augusti 15.54–17.50Stopp i tågtrafiken mellan Kil-Högboda samt Kil-Bäckebron på grund av ett spårfel
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Karlstad under augusti. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.