Tre av tio tåg vid Degerfors station var sena i augusti

Degerfors kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Degerfors station förra månaden.

Av knappt 500 tåg som passerade Degerfors station i augusti var 128 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 28 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

28 procent kan jämföras med 40 procent månaden innan, och 41 procent i augusti 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 4 augusti, när 88 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 648 (SJ Snabbtåg), mellan Oslo S och Stockholm C, som var 4 timmar och 7 minuter sent när det nådde Degerfors station klockan 0.191 fredag den 1:a. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Sen tågvänd..

Störst andel förseningar under augusti drabbades SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Oslo S av. 45 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Oslo S–Stockholm CSJ Snabbtåg45 %
(48 av 107 tåg)
18 minuter och 48 sekunder42 mil
Oslo S–Stockholm CSJ InterCity38 %
(30 av 78 tåg)
12 minuter och 31 sekunder42 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ Snabbtåg27 %
(15 av 56 tåg)
12 minuter och 50 sekunder26 mil
Kil–Stockholm CSJ Snabbtåg25 %
(7 av 28 tåg)
6 minuter och 6 sekunder27 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ InterCity22 %
(12 av 55 tåg)
8 minuter och 48 sekunder26 mil
Karlstad C–Stockholm CTågab17 %
(6 av 36 tåg)
5 minuter och 53 sekunder26 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Degerfors station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Degerfors kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Degerfors station under augusti
TidSenaste meddelande om händelsen
1 augusti 10.01–2 augusti 8.00Stopp i tågtrafiken mellan Flen och Gnesta sedan kl 10:00 på grund av elfel
4 augusti 9.24–5 augusti 15.30Det är förseningar på sträckan på grund av ett växelfel utanför Degerfors
12 augusti 15.33–16.20Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spåret mellan Flen och Katrineholm
14 augusti 8.30–10.30Förseningar kan förekomma i tågtrafiken på grund av ett stillastående tåg mellan Flemingsberg och Södertälje syd
18 augusti 18.41–19.40Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Karlstad och Kil
22 augusti 6.50–15.30Stopp i tågtrafiken mellan Degerfors och Laxå sedan kl 07
27 augusti 10.21–18.30Stopp i tågtrafiken mellan Södertälje Syd och Flen på grund av elfel
28 augusti 15.54–17.50Stopp i tågtrafiken mellan Kil-Högboda samt Kil-Bäckebron på grund av ett spårfel
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Degerfors station under augusti. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.