Ett av sju tåg vid Härnösand C var sent i augusti

Härnösands kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Härnösand C förra månaden.

Av knappt 800 tåg som passerade Härnösand C i augusti var 109 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 14 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

14 procent kan jämföras med 19 procent månaden innan, och 55 procent i augusti 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var torsdag den 31 juli, när 50 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 93 (SJ Nattåg), mellan Luleå och Stockholm C, som var 8 timmar och 28 minuter sent när det nådde Härnösand C klockan 12.241 söndag den 17:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Elfel.

Störst andel förseningar under augusti drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Luleå av. 42 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Luleå–Stockholm CSJ Nattåg42 %
(29 av 69 tåg)
33 minuter73 mil
Stockholm C–Umeå CSJ Snabbtåg19 %
(29 av 155 tåg)
4 minuter och 45 sekunder51 mil
Sundsvall C–Umeå CNorrtåg9 %
(45 av 476 tåg)
2 minuter och 20 sekunder22 mil
Härnösand C–Umeå CNorrtåg7 %
(2 av 27 tåg)
1 minut och 44 sekunder18 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Härnösand C.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Härnösands kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Härnösand C under augusti
TidSenaste meddelande om händelsen
5 augusti 10.54–12.00Stopp i tågtrafiken på grund av stillastående tåg mellan Sundsvall och Hudiksvall
9 augusti 10.15–13.30Stopp i tågtrafiken mellan Gimonäs och Hörnefors på grund av elfel
12 augusti 22.51–13 augusti 4.00Stopp i tågtrafiken Örbyhus på grund av ett elfel
21 augusti 13.43–24 augusti 23.59Det är ändringar i tågtrafiken på grund av ett planerat banarbete
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Härnösand C under augusti. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.