Mest tågförseningar på över ett år i Hofors

Hofors kommun Järnväg
Järnvägsspår

Andelen sena tåg vid Hofors station och Torsåker steg förra månaden, till den högsta noteringen sedan åtminstone förra årsskiftet.

Av drygt 600 tåg som passerade Hofors station eller Torsåker i augusti var 168 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 27 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

27 procent är den högsta andelen sena tåg sedan åtminstone den hårt förseningsdrabbade vintern 2023/24. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Under augusti månad inträffade flera medialt uppmärksammade förseningar, efter bland annat några kraftiga åskväder. Månaden avslutades i helgen med två separata signalfel utanför Stockholm som fick följdverkningar långt utanför Storstadsområdet.

Dagen med flest sena tåg var onsdag den 13 augusti, när 57 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 8106 (TiB), mellan Örebro C och Gävle C, som var 1 timme sent när det passerade Hofors kommun på kvällen lördag den 30:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Olycka.

Störst andel förseningar under augusti drabbades TiB-tågen mellan Gävle C och Hallsbergs station av. 53 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Gävle C–Hallsbergs stationTiB53 %
(26 av 49 tåg)
11 minuter och 27 sekunder21 mil
Gävle C–MjölbyTiB45 %
(43 av 95 tåg)
6 minuter och 16 sekunder29 mil
Gävle C–Örebro CTiB34 %
(51 av 148 tåg)
5 minuter och 13 sekunder19 mil
Fagersta C–Gävle CTiB28 %
(11 av 40 tåg)
5 minuter11 mil
Borlänge C–Gävle CTiB18 %
(14 av 79 tåg)
3 minuter och 57 sekunder10 mil
Falun C–Gävle CTiB8 %
(15 av 194 tåg)
1 minut och 36 sekunder8 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Hofors kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Hofors kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Hofors under augusti
TidSenaste meddelande om händelsen
13 juli 17.03–10 augusti 23.59Under perioden 14 juli - 10 augusti är tågtrafiken ersatt med buss på hela eller delar av sträckorna
26 juli 17.02–1 augusti 16.00Stopp i tågtrafiken mellan Horndal och Torsåker sedan kl 17
2 augusti 10.15–12.30Det är störningar på sträckan på grund av ett signalfel och stopp mellan Falun och Hofors
5 augusti 13.43–16.10Stopp i tågtrafiken mellan Falun och Hofors på grund av en olycka
7 augusti 11.00–5 september 15.0011 aug - 3 okt, vardagar kl 09
10 augusti 0.14–11 augusti 15.00Stopp i tågtrafiken mellan Falun och Borlänge sedan kl 00
11 augusti 16.14–26 september 3.00I samband med ett banarbete har tågen nedsatt hastighet och förseningar förekommer
18 augusti 6.55–7.30Förseningar i tågtrafiken på grund av ett tidigare tillbud
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Hofors under augusti. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.