Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Mellerud förra månaden.
Av drygt 500 tåg som passerade Mellerud i augusti var 57 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 11 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Elva procent kan jämföras med 14 procent månaden innan, och 14 procent i augusti 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var torsdag den 21 augusti, när 37 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 376 (SJ Regional), mellan Göteborg C och Karlstad C, som var 1 timme och 47 minuter sent när det nådde Mellerud klockan 22.071 fredag den 8:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Signalfel.
Störst andel förseningar under augusti drabbades Västtågen mellan Göteborg C och Säffle station av. 19 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Göteborg C–Säffle station | Västtågen | 19 % (22 av 118 tåg) | 3 minuter och 46 sekunder | 17 mil |
Göteborg C–Kil | SJ Regional | 9 % (7 av 80 tåg) | 3 minuter och 20 sekunder | 21 mil |
Göteborg C–Karlstad C | SJ Regional | 9 % (23 av 269 tåg) | 2 minuter och 54 sekunder | 21 mil |
Göteborg C–Kristinehamn | SJ Regional | 5 % (3 av 58 tåg) | 1 minut och 30 sekunder | 22 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Mellerud.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Melleruds kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Tid | Senaste meddelande om händelsen |
---|---|
14 juli 22.30–1 augusti 4.30 | Göteborg-Älvängen-Vänersborg/Karlstad/Oslo: 14/7 - 1/8 under olika tider och perioder är tågtrafiken ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell, övrig tågtrafik eller spårvagn på hela eller delar av sträckan |
4 augusti 11.51–5 augusti 23.59 | Från 5/8 kl 00:00 till 5 /8 kl 23:59 är tågtrafiken mellan Vänersborg och Herrljunga inställd |
8 augusti 17.31–19.00 | Förseningar på grund av tidigare obehöriga i spåret i Öxnered |
9 augusti 11.04–16.00 | Förseningar i tågtrafiken till och från Göteborg C på grund av tidigare obehöriga i spåret |
21 augusti 9.04–15.00 | Stopp i tågtrafiken till och från Göteborg C sedan kl 09:10 på grund av elfel |
21 augusti 12.12–22.30 | Stopp i tågtrafiken mellan Säffle och Grums sedan kl 12:10 på grund av signalfel |
28 augusti 11.17–29 augusti 6.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Säffle och Grums på grund av elfel |