Från förra veckan (vecka 34) har hittills en viltolycka rapporterats in i Vara kommun.
Hittills den här sommaren har det inträffat 44 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 42.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Vara, sett till de senaste tio årens statistik.
Förra veckans olycka inträffade längs väg 2516. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 47.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
Datum | Plats | Påkört vilt |
---|---|---|
Tisdag 19 augusti | väg 2516 | två rådjur |