Här är veckans alla polisärenden i Stenungsund

Stenungsunds kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 42 anmälningar om misstänkta brott i Stenungsunds kommun den senaste veckan.

Under vecka 34 registrerade polisen 42 misstänkta brott i Stenungsunds kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Stenungsunds kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott12
Narkotikabrott4
Kortbedrägeri3
Stöld utan inbrott3
Rattfylleri3
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Olaga hot2
Olovlig identitetsanvändning2
Cykelstöld2
Inbrottsstöld1
Övriga BrB-brott1
Identitetsbedrägeri1
Bidragsbrott1
Fakturabedrägeri1
Skadegörelse1
Övriga bedrägeribrott1
Bedrägeri genom social manipulation1
Bilstöld1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 34, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 30 av 42 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tolv övriga ärenden i Stenungsunds kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Stenungsunds kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan11
Viltolycka1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 18 augusti och 24 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 161 ärenden om misstänkta brott i Stenungsunds kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 28 juli och 24 augusti i Stenungsunds kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott34
Kortbedrägeri14
Stöld utan inbrott14
Skadegörelse12
Narkotikabrott11
Cykelstöld9
Bedrägeri genom social manipulation8
Rattfylleri7
Olaga hot7
Ofredande7
Övriga bedrägeribrott5
Övriga specialstraffrättsliga brott3
Inbrottsstöld3
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap3
Olovlig identitetsanvändning2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.