Här är veckans alla polisärenden i Gislaved

Gislaveds kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 62 anmälningar om misstänkta brott i Gislaveds kommun den senaste veckan.

Under vecka 34 registrerade polisen 62 misstänkta brott i Gislaveds kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Gislaveds kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri9
Misshandel7
Trafikbrott6
Stöld utan inbrott4
Olaga hot4
Narkotikabrott4
Bedrägeri genom social manipulation3
Vapenlagsbrott3
Övriga bedrägeribrott2
Cykelstöld2
Inbrottsstöld2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Skadegörelse2
Djurplågeri1
Ofredande1
Rån1
Vistelseförbudsbrott1
Övriga BrB-brott1
Ärekränkningsbrott1
Utpressning1
Olovlig identitetsanvändning1
Drivmedelsstöld1
Annonsbedrägeri1
Dataintrång1
Olaga frihetsberövande1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 34, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 38 av 62 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tio övriga ärenden i Gislaveds kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Gislaveds kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan9
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 18 augusti och 24 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 217 ärenden om misstänkta brott i Gislaveds kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 28 juli och 24 augusti i Gislaveds kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott36
Stöld utan inbrott22
Kortbedrägeri16
Bedrägeri genom social manipulation15
Skadegörelse14
Misshandel12
Olaga hot10
Narkotikabrott9
Ofredande7
Övriga bedrägeribrott6
Inbrottsstöld6
Cykelstöld5
Penningtvättsbrott5
Bidragsbrott5
Fakturabedrägeri5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.