Fler anmälda misshandelsfall i Rättvik än på över 19 år

Rättviks kommun Anmälda brott

Under juli 2025 anmäldes fler misshandelsfall än någon månad sedan 2006. Det visar ny statistik från Brå.

Det anmäldes sammanlagt 44 misshandelsfall i Rättviks kommun under juli 2025. Inte en enda månad sedan 2006 har det anmälts så här många misshandelsfall i kommunen.

I snitt har det sedan 2006 anmälts sju misshandelsfall per månad i Rättviks kommun.

Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. När det gäller misshandel är anmälningsbenägenheten relativt hög när det gäller grövre brott – men lägre vid mindre grova brott. Om man känner förövaren minskar anmälningsbenägenheten ytterligare.

Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.

Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.