Det finns 36 annonser ute om lediga jobb i Markaryds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det 36 annonser ute om lediga jobb i Markaryd, motsvarande knappt 50 tjänster. För en månad sedan fanns det 43 jobbannonser i kommunen, alltså sju fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 50 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Buss- och spårvagnsförare | 5 | (±0) | 1 | (±0) |
Svetsare och gasskärare | 5 | (−2) | 4 | (−2) |
Lastbilsförare m.fl. | 4 | (+4) | 2 | (+2) |
Underhållsmekaniker och maskinreparatörer | 3 | (±0) | 2 | (±0) |
Truckförare | 3 | (+2) | 2 | (+1) |
Personal- och HR-specialister | 2 | (−2) | 2 | (−1) |
VVS-montörer m.fl. | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 2 | (+2) | 2 | (+2) |
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Markaryds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Markaryds kommun var förra månaden 7,1 procent, vilket är 0,1 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Markaryd här.