Det finns 17 annonser ute om lediga jobb i Hammarö kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det 17 annonser ute om lediga jobb på Hammarö, motsvarande drygt 20 tjänster. För en månad sedan fanns det 16 jobbannonser i kommunen, alltså en färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 30 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Drifttekniker, IT | 3 | (±0) | 1 | (±0) |
Socialsekreterare | 3 | (±0) | 3 | (±0) |
Pizzabagare m.fl. | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Specialistläkare | 2 | (±0) | 1 | (±0) |
Butikssäljare, dagligvaror | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Fastighetsskötare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Företagssäljare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Inköps-, logistik- och transportchefer | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Hammarö kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Hammarö kommun var förra månaden 4 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen på Hammarö här.