Det finns 43 annonser ute om lediga jobb i Hallsbergs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det 43 annonser ute om lediga jobb i Hallsberg, motsvarande knappt 80 tjänster. Det är lika många annonser som för en månad sedan. Förra månadens annonser motsvarade knappt 70 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Truckförare | 10 | (−2) | 1 | (−1) |
Grundutbildade sjuksköterskor | 10 | (±0) | 2 | (±0) |
Köksmästare och souschefer | 5 | (±0) | 3 | (±0) |
Transportledare och transportsamordnare | 5 | (+5) | 1 | (+1) |
Städledare och husfruar | 4 | (+4) | 1 | (+1) |
Träarbetare, snickare m.fl. | 4 | (+4) | 1 | (+1) |
Svetsare och gasskärare | 3 | (−1) | 2 | (−1) |
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 3 | (±0) | 3 | (±0) |
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 3 | (−1) | 3 | (−1) |
Personliga assistenter | 3 | (±0) | 2 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Hallsbergs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Hallsbergs kommun var förra månaden 6 procent, vilket är 0,5 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Hallsberg här.