Det finns tio annonser ute om lediga jobb i Färgelanda kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det tio annonser ute om lediga jobb i Färgelanda, motsvarande 17 tjänster. För en månad sedan fanns det 15 jobbannonser i kommunen, alltså fem fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 20 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Grundutbildade sjuksköterskor | 5 | (−2) | 1 | (−1) |
Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 3 | (±0) | 1 | (±0) |
Industrielektriker | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Kockar och kallskänkor | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Förskollärare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Förvaltnings- och planeringschefer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Maskinoperatörer, plastindustri | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Färgelanda kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Färgelanda kommun var förra månaden 6,2 procent, vilket är 1,1 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Färgelanda här.